Porady alergologa no image

Published on Styczeń 4th, 2013 | by admin

0

STOP ROZTOCZOM

Roztocza kurzu są głównym źródłem wielu alergenów w kurzu domowym. Alergeny roztoczy mogą uczulać i wywoływać przewlekły nieżyt nosa, astmę, atopowe zapalenie skóry, dlatego też unikanie roztoczy oraz ich alergenów może skutecznie zmniejszyć objawy alergiczne.

Utrzymanie wilgotności względnej w pomieszczeniu poniżej 50% jest jednym z najkorzystniejszych metod walki, której celem jest zmniejszanie roztoczy i ich alergenów w domach, gdyż wilgotność powietrza jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na występowanie roztoczy. Stosowanie wysokowydajnych oczyszczaczy powietrza w domu uznaje się za praktyczne i skuteczne. Kontrolowanie wilgotności w domu jest ważnym środkiem w redukcji zarówno roztoczy i pleśni. Przy czym trzeba pamiętać, że pleśnie do swojego wzrostu potrzebują ciepła i wilgoci.

Również stosowanie produktów wyprodukowanych ze specjalnych powłok ochronnych jest równie skuteczne w ograniczaniu narażenia na roztocza kurzu domowego i ich alergenów, jak stosowanie wysokowydajnych oczyszczaczy powietrza. Roztocza kurzu domowego możemy również usunąć poprzez urządzenia czyszczące parą, podczas wysokiej temperatury usuwają one roztocza np. z tapicerki krzesła, sofy, i łóżka. Baczną uwagę musimy zwrócić na zmniejszenie roztoczy i alergenów w sypialni (pościel, kołdra, poduszki, materac). Próby eliminacji roztoczy z sypialni powinniśmy już dokonywać przy wyborze zakupu materacy, kołder, poduszek, pościeli a nawet bielizny nocnej. Osoby skłonne do alergii na roztocza kurzu domowego powinni wybierać materiały z wysokiej jakości tkanin takich jak: bawełna, włókien bambusowych a następnie czyścić, prać w wysokich temperaturach aby wyeliminować roztocza. W pralkach temperatura powyżej 60 st

Unikanie ekspozycji alergenów jest ważnym elementem w leczeniu chorób alergicznych. Wyniki kilku badań wieloośrodkowych dostarczają mocnych dowodów na poparcie roli unikania alergenów. Największym wyzwaniem jest edukacja pacjentów alergicznych. Unikanie alergenów okazuje się mniej kosztowne od leczenia farmakologicznego, które niekiedy okazuje się czasochłonne i problematyczne dla pacjenta.

Autor: Prof. dr hab. n.med. Edward Zawisza – alergolog

Tags: , ,


About the Author



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑