Roztocza kurzu domowego no image

Published on Maj 27th, 2013 | by admin

0

Siedlisko roztoczy kurzu domowego

W domu, mieszkaniu największe siedlisko roztoczy znajduje się w materacach, pościeli, dywanach, firanach i zasłonach. Mimo, iż mamy XXI wiek medycyna nie znalazła skutecznych metod leczenia alergii na roztocze. Dlatego też ważne jest jej zapobieganie, ochrona przed stycznością z alergenami kurzu domowego. Powinniśmy stwarzać niekorzystne warunki do rozwoju roztoczy, ich życia alergenom oraz całkowicie eliminować, usuwać z naszego otoczenia.

Zadbajmy o zdrowy i spokojny sen. Materace, kołdry, poduszki i pościel powinny posiadać barierę ochronną dla roztoczy kurzu domowego i ich odchodów (alergenów).

Dywany, meble tapicerowane idealnie stwarzają warunki do rozwoju pajęczaków. Całkowicie powinniśmy zrezygnować z pokryć na meble. W miarę możliwości wyeliminować firany, zasłony. Starajmy się korzystać z mebli, które są łatwe w czyszczeniu np. meble skórzane lub skóropodobne. Jeżeli nie możemy zrezygnować z mebli tapicerowanych powinniśmy kilka razy w tygodniu odkurzać specjalnymi odkurzaczami wyposażonymi w filtry HEPA. Tymi samymi odkurzaczami powinno się odkurzać dywany. W przypadku podłóg panelowych, drewnianych, ceramicznych stosujmy specjalne środki czystości (preparaty do mycia podłóg).

Roztocze doskonale gromadzą się w pluszowych zabawkach. Powinniśmy na noc włożyć do zamrażalnika. Dzięki takim zabiegom ilość alergenów, roztoczy zdecydowanie się zmniejszy.

Osoby cierpiące na alergie roztoczy kurzu domowego powinny wakacje, urlop planować w górach.

Wszystkie zabiegi sprzątające zmierzające do eliminowania kurzu powinno wykonywać się podczas nieobecności osób uczulonych. W przypadku gdy ich udział jest nie unikniony powinny stosować specjalne filtry, maski chroniące przed wdychaniem zanieczyszczeń, roztoczy kurzu domowego.

Roztocze uwielbiają dużą wilgotność panującą w pomieszczeniach. Unikajmy akwarium, które zwiększają wilgotność. Nawilżacze powietrza również nie są wskazane. Warto jednak stosować urządzenia pozwalające na eliminowanie roztoczy np. oczyszczacze powietrza, urządzenia przeciwroztoczowe, odkurzacze nie wydalające wraz z powietrzem już wchłoniętych roztoczy, alergenów.

Więcej o roztoczach na stronie: alergia.org.pl

Tags: ,


About the AuthorDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑