Atopowe zapalenie skóry

Published on Czerwiec 16th, 2014 | by admin

2

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą wywołaną nieprawidłowościami w działaniu układu odpornościowego. Bardzo często występuje w towarzystwie alergii pokarmowych, kataru siennego, czy też astmy. Atopowe zapalenie skóry najczęściej występuje u niemowląt i starszych dzieci, rzadziej u dorosłych. Do dnia dzisiejszego nie znaleziono przyczyny choroby – duże znaczenie mogą mieć czynniki genetyczne, gdyż u większości przypadków występuje w rodzinie zachorowalność na atopowe zapalenie skóry. Choroba jest typem reakcji alergicznej.

atopowe zapalenie skóryZasadniczym objawem, z którym kojarzy się atopowe zapalenie skóry, jest swędzenie nasilające się w nocy. Efektem drapania swędzących miejsc jest wysypka występująca w sposób plackowaty i przyjmująca kolor czerwony. Nie ma tendencji, czy wysypka po pojawieniu utrzymuje się na stale, czy też znika i pojawia się po jakimś czasie – znane są i takie przypadki występowania wysypki związanej z atopowym zapaleniem skóry. Po wysypce, następnym stanem chorobowym, objawem, są rany, w których występuje płyn, mogą się tworzyć skorupy – taki stan rzeczy pojawia się, gdy swędząca skóra jest drapana i pocierana efektem czego dochodzi do infekcji. Notoryczne drapanie powoduje stwardnienie naskórka zewnętrznego oraz jego zgrubienie.

Można wyróżnić stan łagodny i ciężki atopowego zapalenia skóry:

 • łagodna forma choroby zlokalizowana jest na niewielkim kawałku skóry, a objaw swędzenia ustępuje po nawilżeniu tego miejsca,
 • ciężka forma choroby pojawia się wówczas, gdy objawy występują na dużej powierzchniowo części skóry, a swędzenie nie ustępuje pomimo nawilżania miejsc zmienionych chorobowo.

Zlokalizowanie objawów atopowego zapalenia skóry, uzależnione jest od wieku chorego. W przypadku dzieci do lat dwóch, zmiany chorobowe pojawiają się na naskórku twarzy, szyi, rękach, tułowiu, nogach, skórze głowy. U dzieci powyżej dwóch do jedenastu lat chorujących na atopowe zapalenie skóry, zmiany pojawiają się na zgięciach ciała, na szyi, tylnej części nóg i rąk. Atopowe zapalenie skóry występujące u dzieci w nastoletnim wieku i u dorosłych, przyjmuje łagodniejszą formę – objawy pojawiają się na szyi, tylnej części kolana, środkowej części łokci, na twarzy, nadgarstkach i przedramionach.

Z uwagi na fakt, iż za zachorowania na atopowe zapalenie skóry nie można obwiniać jednego czynnika, całkowite wyleczenie chorego jest niemożliwe. Brak leku na atopowe zapalenie skóry, nie oznacza jednak, że z tą chorobą nie da się żyć. Chory na atopowe zapalenie skóry, powinien nie dopuścić do wysuszenia skóry. Dzięki stosowaniu odpowiednich kosmetyków z serii Biały Jeleń, nawet uporczywe swędzenie nie będzie już dla Ciebie problemem. Na rynku z tej serii dostępne są pomagające na objawy związane z atopowym zapaleniem skóry, balsamy łagodzące wszelkie podrażnienia, pomagające również w regeneracji naskórka zewnętrznego, hipoalergiczne kremy do rąk, twarzy wzmacniające barierę ochronną popękanej i zniszczonej skóry. Kremy te zawierają również odpowiednio dobrane przez specjalistów witaminy. Pomocnymi w zwalczaniu nieprzyjemnych objawów atopowego zapalenia skóry są wszelkiego rodzaju kosmetyki probiotyczne. Wybór tego rodzaju kosmetyków jest tak duży, że są w stanie zastąpić Twoje na co dzień używane kosmetyki. Z gamy Ewe preparatów probiotycznych polecam płyn do kąpieli idealny na atopowe zapalenie skóry. Wygładza i zmiękcza skórę oraz zapewnia długotrwałą ochronę przed patogenami i alergenami. Jeżeli Twoje dziecko choruje na atopowe zapalenie skóry, w uporczywych objawach swędzenia niezawodna będzie odzież lecznicza Comfifast, która wykonana jest z najwyższych jakościowo materiałów, które powstały w technologii MultiStretch. Zapewnia to ich wytrzymałość, rozciągliwość i zachowanie tych właściwości nawet po wielokrotnych praniu. Odzież lecznicza DermaSilk uszyta z jedwabiu prowadzi do redukcji stanów zapalnych skóry, wysięków i zaczerwienień. Wybór odzieży dla dzieci jest ogromny: począwszy od czapeczek, poprzez koszulki, body, a skończywszy na skarpetkach. Kobiety i mężczyźni również znajdą coś dla siebie począwszy od legginsów, koszulek, skarpetek, slipów, podkolanówek, rajstop. Chcesz ulżyć swędzeniu związanemu z atopowym zapaleniem skóry? Ta odzież jest niezawodna przy tego rodzaju objawach!

Tags: , ,


About the Author2 Responses to Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

 1. alex says:

  Hej! mam zapytanie spotkałam się dzisiaj z opinią lekarza, że atopowe zapalenie skóry to dysfunkcja skóry dziecka, że niby coś nie dokońca wykształciło się, gdy dziecko było w moim brzuchu – czy ta opinia nie jest mylną? Trochę czytam na temat choroby, również w literaturze specjalistycznej i nie spotkałam się z taką teorią, również w tym artykule nie ma o tym mowy… Więc jak to do końca jest?

 2. maciej says:

  Witam! Napiszę tutaj, może ktoś miał podobny problem. Czy atopowym zapaleniem skóry można zarazić się poprzez używanie nieodpoweidniego mydła? Z treści artykułu jasno wynika, że jest to typowo genetyczna choroba…
  Przedstawię sytuację:
  Moja dziewczyna jakiś czas temu zaczęła używać mydła, nowość na polskim rynku,,,oczywiscie nie będę tutaj wymieniać z nazwy..
  Po krótkim czasie pojaiwły się objawy podobne do atopowego zapalenia skóry. Oczywiście diagnoza lekarza była jednoznaczna, chociaż nawet nie przeprowadził z nią wywiadu, czy ktoś w rodzinie choruje… Zaczęła używać maści sterydowe oraz inne specyfiki, ale to nie pomaga – tego mydła już na pewno nie użyje. Miał ktoś moze podobny przypadek?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑