Atopowe zapalenie skóry

Published on Październik 21st, 2015 | by admin

0

Atopowe Zapalenie Skóry – gdy swędzi

Atopowe zapalenie skóry najbardziej doskwiera dzieciom, niemowlakom. Głównie uznaje się, że jest to choroba genetyczna ale uznaje się też ją za chorobę cywilizacyjną. Główny czynnik to zanieczyszczone środowisko w jakim żyjemy, wszechobecna chemia, brudne wręcz za pylone przeróżnymi niebezpiecznymi związkami powietrze. Ciągłe narażenie na detergenty tak wszechobecnie stosowane już od pierwszych dni narodzin a to jest główna przyczyna osłabiania płaszcza lipidowego naskórka, który ma ogromny wpływ na układ immunologiczny.

Skóra osoby, dziecka z atopią – atopowym zapaleniem skóry – to nic innego jak skóra posiadająca bardzo liczne dziurki, przez które to przepuszczane są alergeny, zabrudzenia wywołujące czynnik zapalny, który następnie piecze, swędzi w skutek czego rozdrapujemy i wprowadzamy nowe siedlisko bakterii, przenosząc je niekiedy po całej skórze ciała (do innych dziurek na skórze) wywołując ciągłe stany zapalne – pieczenie, swędzenie, drapanie i tak w kółko.

Chociażby wbrew popularnym testom alergicznym nie powstrzymamy atopowego zapalenia skóry wiedząc na co dziecko jest uczulone.  Jak wiele badań wskazuje nie można odczulić się z atopii, to po prostu nie działa. Wszystkie zabiegi “moda na jedzenie bezglutenowe” nic nie pomogą, jedynie co mogą delikatnie załagodzić objawy.

Dlatego cały nacisk przy leczeniu atopowego zapalenia skóry kładźmy na odbudowę warstwy lipidowej naskórka. Nie doprowadzajmy aby skóra choć na moment była wysuszona, z rogowacona co jest główną przyczyną świądu, drapania i rozprzestrzeniania się stanów zapalnych na skórze. Pogorszenie skóry może powodować również stres.

Pamiętajmy jednak też, że nie każde zaczerwienie skóry to atopia, atopowe zapalenie skóry – większości przypadków to może być alergia kontaktowa.

Z atopii nie mniej jednak można wyrosnąć – pierwsza szansa to już wiek 3 latka następna szansa to 18 rok życia – a wieku powyżej 50 roku życia atopowe zapalenie skóry praktycznie całkowicie się wycisza.

Co stosować aby ograniczyć świąd, suchość skóry?

Stosujemy sprawdzone emolienty, mądre kąpiele w wodzie o lekkim kwaśnym ph w temp. 27-30 stopni – kosmetyki wybierajmy do kąpieli bez dodatków siarczanów, nie zaleca się preparatów wyższych niż 5,5 ph no i oczywiście zawierające detergenty.

Kluczowa tez jest witamina D odpowiadająca za prawidłowy proces odbudowy warstwy naskórka .

Mokre opatrunki również wspomagają w przetrwaniu w tej chorobie – po zastosowaniu emolientu dłużej się utrzymują i wchłaniają bardziej do skóry, która jest dłużej i lepiej nawilżona a przede wszystkim zapobiega marnotrawieniu drogich emolientów, które zamiast wchłaniać się w skórę wchłaniają się w odzież, piżamę codziennego użytku.

Na podstawie artykułu dr Andrzej Szmurło -UM  dermatolog http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,19015761,atopowe-zapalenie-skory-gdy-swedzi-piecze-i-peka.html

Tags: ,


About the Author



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑