Alergia no image

Published on Sierpień 28th, 2013 | by admin

0

Alergiczny nieżyt nosa – sprawdź jak leczyć

Alergiczny nieżyt nosa a fizykoterapia w leczeniu przewlekłych nieżytów górnych dróg oddechowych – taki temat dziś udostępniamy na blogu Prof. Edwarda Zawiszy alergologa Poradni Chorób Zapalnych w Warszawie, b. konsultanta krajowego w dziedzinie alergologii, prowadzący Prywatny Gabinet alergologiczny w Warszawie przy ul. Boguckiego 1 b  m 13

Metody fizykalne obok farmakoterapii i immunoterapii są często stosowane w leczeniu chorób górnych  dróg oddechowych (alergiczny nieżyt nosa). Często gdy farmakoterapia zawodzi i nie ma wskazań do immunoterapi  sięgamy po krioterapię, laseroterapię czy diadynamikę. Metody te są skuteczne choć  ich zastosowanie w leczeniu tych chorób jest rzadkie.

Krioterapia jest wskazana w leczeniu stanów  zapalnych  błon śluzowych nosa, zatok przynosowych, gardła i krtani. Istotą zabiegu jest przyłożenie sond miedzianych  lub innych urządzen do miejsca w którym toczy się proces zapalny. W krioterapi używamy zwykle temperatur od -150 do 200 st Celsjusza. Tak niskie temperatury usuwają procesy zapalne. Wytworzone tkanki martwicze są szybko usuwane bez pozostawiania blizn. Wsklazania do krioterapi to przerost małżowin nosowych, oraz procesy zapalne w migdałkach podniebiennych i gardłowych. Metoda  ta jest także skuteczna w leczeniu polipów nosa i krtani. Są próby stosowania tej metody w zapaleniach  zatok i astmie oskrzelowej.

Rysunek 1 przedstawia stan zapalny błony  śluzowej nosa  oraz polipy nosa w leczeniu których stosuje się krioterapie. Zwykle stosuje się 3lub 4 zabiegi po których występuje całkowite ustąpienie stanu zapalnego. Należy pamiętać, że zimno przynosi ból. Po zabiegu należy przepisać choremu leki przeciwbólowe /ketonal ,tramal/

Laseroterapia w metodzie tej używa się światła laserowego do  zmiany funkcji wielu komórek. W gabinetach lekarskich używa się laserow niskonapięciowych .Światło laserowe usuwa bóle występujące w przebiegu rheumatoid arthritis, osteoarthritis, oraz  zapaleń ścięgien. Przewlekłe i ostre bóle stawów szyji i karku  mogą być skutecznie leczone przy pomocy  lasera.

Rys 2 przedstawia stan zapalny stawów dłoni, który może być skutecznie leczony przy pomocy lasera

Diadynamika to zabieg wykorzystujący  działanie prądu diadynamicznego. Przed zabiegiem należy zdjąć ubranie które może być zaporą dla przepływu prądu. Zabieg wykonywany jest w wygodnaj dla pacjenta pozycji/leżącej/. Prąd diadynamiczny powstaje w wyniku nakładania  się prądu sinusoidalnego na prąd stały. Jest skuteczny w leczeniu zaburzen układu nerwowego i naczyniowego. W obrzękach naczynioruchowych skóry i pokrzywkach a także w nieżytach naczynioruchowych nosa przynosi zdecydowaną poprawę.

Rysunek 3 przedstawia zatoki przynosowe będące miejscem stanów zapalnych i alergicznych które mogą być skutecznie leczone za pomocą technik diadynamicznych.

Metody fizykalne są nowością w terapii chorób alergicznych. Ich skuteczność jest porównywalna z farmakoterapią.

Zachęcam do diagnostyki i terapi chorób alergicznych (alergiczny nieżyt nosa)  w  2  gabinetach:

1/ Warszawa, ul Boguckiego 1 b m 13 oraz 2/Warszawa ul.Stellera 13. Gabinety czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 14 do 18. Zapisy telefoniczne 665 09 01 46

Autor: Prof. Edward Zawisza – alergolog

Napisz do autora: expert@alsos.pl

Tags: , ,


About the AuthorDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑