Dziecko

Published on Czerwiec 30th, 2015 | by admin

0

Alergia u małych dzieci

alergia u dzieckaMałe dziecko jest bardzo delikatne. Kolki, bóle brzuszka, ulewanie to zmora nie jednego rodzica jak również męczenie się naszego maluszka. Kiedy do tego dochodzą katarek i pokasływanie. Te właśnie objawy mogą rodzicom sugerować, że dziecko ma alergie. Alergia u niemowląt i starszych dzieci jest bardzo uciążliwa. Wiemy, że dziecko nie poradzi sobie z uciążliwymi objawami uczulenia. Pierwsze objawy alergii zaobserwować możemy już u kilkutygodniowego malca. Najczęściej spotykana u niemowląt to alergia pokarmowa.
Z badań wynika, że średnio co trzecia osoba boryka się z różnymi objawami alergii. Alergia u dzieci powodowana jest przez różne zmiany w środowisku, kuracje antybiotykowe, sposób odżywiania. Alergia może być spowodowana nie tylko przez wymienione wyżej czynniki, ale również dziedziczone. Dziedziczność nie oznacza, że dziecko alergicznych rodziców będzie w przyszłości bądź też jako małe dziecko będzie zmagać się z alergią. Są również dzieci u których wykryto alergię w przypadku braku alergii u rodziców.
Problemy u niemowląt i małych dzieci wynikają stąd, że układ pokarmowy małego dziecka nie jest w pełni wykształcony. Nie jest w pełni sprawny i nie potrafi poradzić sobie ze wszystkimi składnikami pożywienia. Niemowlęcia na uczulające substancje reaguje ulewaniem, kolkami, wzdęciami, zaparciami, biegunką. Kolejną alergią występującą u niemowląt i małych dzieci to alergia występująca ze strony układu oddechowego katar, kaszel, świszczący oddech, sapka i kłopoty ze skórą (tzw. atopowe zapalenie skóry). Objawy kataru, kaszlu wskazuje alergie wziewną spowodowany jest dostaniem do organizmu substancji uczulającej przez układ oddechowy. Substancje uczulające szkodzą roztocza kurzu domowego (zadbaj o dobre pokrowce antyroztoczowe, kołdry i pościel), sierść zwierząt, pyłki roślin. Aby pomóc dziecku należy obserwować mapy pylenia roślin i nie wybierać się na spacer się w miejsca, gdzie stężenie pyłków jest wysokie. Stosować oczyszczacze powietrza celem minimalizacji alergenów w powietrzu. Należy również starannie wietrzyć pomieszczenia, by nie dopuścić do zawilgoceń (szczególnie w łazience), unikać dywanów, zasłon, pluszaków ( jeżeli są w domu zaleca się je regularnie prać), zwierzęta domowe takie jak kot i piec nie są mile widziane. Alergia wziewna występowała do niedawna u starszych dzieci, w dzisiejszych czasach alergia stała się chorobą cywilizacyjna także wśród niemowląt.
Alergia u dziecka jest  trudna do stwierdzenia samemu. Objawy mogą się pojawiać od kilku godzin do kilku dni po zjedzeniu alergenu. Katar i kaszel może być objawem przeziębienia. Ale częste powracanie objawów może być sygnałem do zrobienia testów na alergię.
Testy można zrobić już niemowlakowi, poprzez pobranie krwi, testy skórne – starszemu dziecku (najwcześniej w wieku czterech latek). Wiarygodność jest taka sama. Testy przeprowadza alergolog lub specjalne laboratorium. Potrzebne jest skierowanie.
Ważną kwestią jest , aby alergia została jak najszybszybciej zdiagnozowana, wtedy będziemy mogli zacząć leczenie i wykluczyć tym samym substancję uczulającą. Jeżeli nie podejmiemy żadnych działań w tym kierunku alergia może się u dziecka nasilić i pójść w głębszą stronę i uczulać się na kolejne składniki. W najgorszym przypadku można doprowadzić, że nasz malec będzie chorował na astmę. Jak wiemy astma (oskrzelowa lub sercowa) jest chorobą przewlekłą.
Alergia wywoływana może być także przez powikłania zdrowotne: zapalenia ucha środkowego, migdałków, oskrzeli, a nawet płuc. Osłabiają tym samym układ immunologiczny, w skutek czego dziecko będzie zapadać na częstsze infekcje.

Tags: , ,


About the AuthorDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑